راهکار های افزایش اشتها بصورت طبیعی

بعضی از افراد دارای اشتهای بالایی هستند در حالی که با آن مبارزه می کنند و وزن مناسبی ندارند در مقابل آن افرادی نیز وجود دارند که وزن بالایی دارن اما اشتهای کمی دارند. افراد زیادی نیز وجود دارند که برای داشتن سلامتی و رژیم های مفید غذایی دوست دارند اشتهایشان بالا باشد. همچنین بسیاری اقراد برای افزایش و بزرگتر شدن عضلات دوست دارند اشتهایشان را افزایش دهند. برای رسیدن به این اهداف فقط کافیست با هاو کن یو همراه باشید تا یاد بگیرید به کمک عادت ها بصورت طبیعی اشتهایتان را افزایش دهید.

چگونه وزن خود را سریع کم کنیم ؟
چگونه به سرعت وزن خود را اضافه کنید؟

1با یک صبحانه سالم شروع کنید

حتما همیشه این جمله را در زندگی شنیده اید “صبحانه مهمترین وعده غذایی روز است”. این جمله یکی از مهمترین و کاربردی ترین جملاتت برای افزایش اشتها می باشد. صبحانه بدن را تحریک و سوخت و ساز بدن را شروع می کند. برای تقویت و تامین سوخت و ساز و گرسنگی باید در صبحانه از موادی غذایی سرشار از چربی های سالم، پروتئین ها و کربوهیدرات های خوب مصرف کنید. برای این کار می توانید یک کاسه کوچک از جو پوست کنده (جو پرک) با آجیل و میوه ها را مخلوط کنید و یا یک نیمه آواکادو له شده را بر روی نان بمالید و استفاده کنید.

2مکرر غذا بخورید

شاید فکر کنید که غذت خوردن در تعداد دفعات بالا دیوانگی یا غیر ممکن باشد اما فقط کافیست امتحان کنید. این کار به دلایل زیر بسیار خوب است:

این کار باعث تحریک سوخ و ساز بدن شده و باعث می شود سرعت آن افزایش یابد و شما بیشتر احساس گرسنگی کنید.
همچنین خوردن غذا در وعده های بیشتر و مقدار کمتر نیاز شما را به خوردن غذا در یک وعده بصورت زیاد را از بین می برد. زیرا وعده های بزرگ و سنگین بر عکس این که فکر می کنید اشتهای زیادی دارید نتیجه عکس دارد و اشتها را کاهش می دهد.
همچنین با خوردن وعده های سبک و کوچک دیگر دچار نفخ و درد معده پس از خوردن غذا نمی شوید.
3از میان وعده های سالم استفاده کنید

زمانی که می خواهید یک وعده یا میان وعده غذایی کوچک انتخاب کنید، سعی کنید تا انتخاب سالم و مفیدی داشته باشید. باید انتخاب شما سرشار از مواد مغذی و مفید برای بدنتان باشد. ممکن است شما اشتهای کمی داشته باشید پس این نکته بسیار مهم است که این اشتها را هم با مواد مفید و سالم پر کنید. برای مثال از آجیل ها، کره بادام زمینی، سبزیجات و میوه ها که بسیار مفید هستند استفاده کنید. این مواد و وعده ها شاید زیاد به چشم نیایند ولی کالری و نیروی بسیار زیاد و مفیدی در بدن شما تولید می کنند.

4از غذا خوردن لذت ببرید

از غذا خوردن لذت ببرید. در هنگام صرف غذا باید هر کاری انجام دهید تا به اندازه کافی از آن لذت ببرید. چند ترفند برای لذت بردن از غذا خوردن:

برنامه غذاییتان را با غذا های مورد علاقه تان پر کنید. حتما لازم نیست تمام غذایی که شما می خورید مفید برای وزن و رژیمتان باشد. با این کار از خوردن غذا لذت می برید و فقط باید مواظب باشید تا این غذا زیاد از حد چرب یا مضر نباشد که باعث نفخ یا درد معده شوند.
حتما سعی کنید تا با خانواده یا دوستان غذا بخورید. شرکت در جمع ها هنگام صرف غذا باعث افزایش اشتها و انگیزه شما برای بیشتر خوردن غذا می شود.
اجتناب از غذاهایی که اشتهایتان را کور می کند. اصلا لازم نیست زمانی که اشتهای کمی دارید از غذاهایی که به آن ها علاقه ای ندارید استفاده کنید.
غذا ها را معطر کنید. عطر خوب غذا می تواند اشتهای شما را افزایش دهد. مثلا دارچین بر روی سیب بریزید و یا جوجه کباب را با سبزیجات معطر مانند رزماری و آویشن درست کنید. این کار تاثیر بسیار خوبی بر روی اشتها دارد.
از بشقاب و ظرف های بزرگ هنگام غذا خوردن استفاده کنید. زمانی که بشقاب بزرگ انتخاب می کنید میلتان به خوردن غذا بیشتر می شود در صورتی که اگر بشقابتان کوچک باشد کمتر غذا می کشید و اشتهایتان کاهش می یابد.
5مصرف فیبر را کاهش دهید

رژیم های غذایی همیشه با مزایای خوردن فیبر پر می شوند. برای افرادی که اشتهای کمی دارند خوردن فیبر به آن خوبی و مفیدی نیست. فیبر معده شما را پر میکند. این برای افرادی که می خواهند رژیم بگیرند و لاغر شوند بسیار عالی است. اما برای افرادی که اشتهای کمی دارند بسیار بد است.

6ورزش کنید

اغلب مردم فکر می کنند هر ورزشی باعث افزایش اشتها می شود. اگرچه ورزش بسیار مفید و خوب است برای بدن اما ورزش هایی مانند دوییدن و دوچرخه سواری اشتها را از بین می برد و باعث کاهش آن می شود. اگر می خواهید اشتهایتان افزایش یابد باید ورزش هایی مانند شنا را مد نظر قرار دهید. شنا باعث گرما و افزایش گردش خون در بدن میشود به همین دلیل سلول ها نیاز به تغذیه دارند و باعث احساس گرسنگی و افزایش اشتها می شود.

7مایعات مناسب، زمان مناسب

گرفتن مایعات برای بدن بسیار مهم و ضروری می باشد و می تواند به دستگاه گوارش و شکم کمک کند که باعث افزایش اشتها نیز می شود. همچنین خوردن آب هنگام غذا خوردن می تواند حجم زیادی از معده را اشغال کند که احساس سیری به شما دست می دهد و باعث کاهش اشتها می شود. به همین دلیل سعی کنید حدود ۱ ساعت قبل از غذا خوردن تغریبا ۰.۲ لیتر آب مصرف کنید. همچنین نوشیدنی هایی وجود دارد که کمک فراوانی به افزایش اشتها می کند. مانند انواع چایی ها مثل خوردن چایی لیمو، چایی نعنا یا چایی زنجبیل.

8مکمل ها را امتحان کنید

ورزش کاران همیشه به دنبال استفاده از مکمل هایی هستند که باعث افزایش اشتهایشان شود. روی، b12، اسید فولیک می تواند به تقویت اشتهای شما کمک کند. مطالعات نشان داده است که مکمل های روی باعث تحریک اشتها می شوند و افرادی که روی بدنشان کم است دارای اشتهای کمتری هستند. پس سعی کنید از مکمل ها و غذاهایی مانند گوشت گاو یا تخمه کدو تنبل استفاده کنید تا روی بدنتان تامین شود و اشتهایتان افزایش یابد.

9HCL را افزایش دهید

هیدروکلریک یک اسید کلیدی برای هضم غذا است. اگر HCL در بدنتان افزایش یابد باعث می شود غذا سریعت هضم و وارد سیستم گوارش بدن شود. پس بدن مکرر احساس نیاز به غذا و گرسنگی می کند و به همین دلیل اشتها افزایش می یابد. برای افزایش HCL باید صبح یک لیوان آب به همراه لیمو بخورید یا از نوشیدنی های پروتئینی استفاده کنید.

10یادداشت کنید
یک مجله غذایی بخرید و در آن میزان غذا و اشتهایتان را وارد کنید. سپس همیشه الگو ها را مقایسه کنید زیرا همیشه میزان اشتهایتان بالا و پایین است. الگو را زمان هایی که اشتهایتان بالا است دنبال کنید. این کار کمک بسزایی می کند و انگیزه تان را برای افزایش اشتها بالا می برد.